Виготовлення тротуарної плитки


Технологічний процес виготовлення тротуарної плитки.

Приготувати бетон у меншому бетонозмішувачі з пігментом (див. приготування пігменту), а у більшому бетонозмішувачі без нього.
Розкласти форми на вібростолі максимально щільно одна до одної.
Розкласти (максимально покриваючи дно форми) кольоровий бетон шаром 1-2 див.
Увімк. вібратор на 5 – 10 сек., Бетон повинен покрити дно форми рівним шаром.
Додати бетон без пігменту у форми стільки, скільки необхідно до країв форми, але не менше. Увімк. вібратор на 5-10 с. Зрізати металевим куточком (рухати його кутом вперед) зайвий бетон, вирівнюючи його по краю форми.
Зняти форми з вібростолу і щільно скласти на піддон шарами, перекладаючи листовим матеріалом (прес – картон, пластик, жерсть) 10 шарів.
Піддони із заповненими формами накрити поліетиленовою плівкою, для запобігання висиханню і збереженню тепла, що виділяється бетоном.
Бетон, залежно від температури та складу, набирає міцність протягом 1-2 днів і можна проводити розопалубку виробів.
Для зменшення трудомісткості вібророзпалубну машину укомплектовують довгим кабелем, який дозволить транспортувати не плитку, а розопалубну машину до плитки. Її встановлюють біля піддонів з дозрілим бетоном і проводять розопалубку. При невеликих обсягах, замість розпалю. маш., можна монтувати плиту з отвором під плитку на штангах висотою 100 мм на вібростолі. Після проведення розопалубки її зняти та використовувати його за прямим призначенням.

Порядок завантаження бетонозмішувача:

Щебінь, вода, пісок, пігмент, пластифікатор.
Цемент (додати після того, як попередні матеріали утворюють однорідну масу).
Час від приготування бетону до його укладання має бути мінімальним, так як більшість добавок, що пластифікують, поліфункціональної дії (тобто є прискорювачами), особливо важливий тимчасовий фактор у спеку.

Вироби складі повинні поливатися водою, неприпустимим є висихання бетону т.к. це веде до значного зниження кінцевої міцності бетону. Час дозрівання бетону за 20 град. до 100% міцності 28 діб. Транспортабельна міцність настає протягом 10 днів.

Приготування пігменту:

Неорганічні порошкові пігменти (Fe2O3, Fe3O4, FeO(OH), Сr2O3, MnО, ТіО та їх суміші) в обов’язковому порядку перед застосуванням змішують з водою до утворення сметанообразной консистенції і наполягають у такому стані не менше 1 години для збільшення дисперсності, величина якої і характеризує барвник. Слід пам’ятати, що це дорогий компонент бетону, крім того, що збільшення його вмісту погіршує його якість бетону, тому зниження його частки в бетоні за достатньої насиченості є бажаним.

Приготований барвник може зберігатися досить довго, оскільки має стабільну формулу, але колір у міру зберігання може бути яскравішим через збільшення дисперсності пігменту. Перед додаванням до бетону його перемішують.

Органічні фталоціанінові блакитний і зелений барвники (ГОСТ 6220-76 з вим. 9-92) дають дуже насичені відтінки бетону і мають високу світлостійкість (7-8). Допускається вміст у бетоні трохи більше 0,5% від маси цементу. Єдина відмінність у їх застосуванні полягає в тому, що кольоровий шар бетону готується методом розтирання в розчинозмішувачі або бетонозмішувачі лопатевого типу.
ПРИМІТКА: Амплітуда та інтенсивність коливань стільниці вібростола має бути помірною, бетон у формах не повинен «кипіти», він повинен ущільнюватися під власним вагою. Інтенсивність вібрації має бути однаковою по всій поверхні стільниці, цього можна досягти жорстким ребра.
Регулювання вібрації проводиться шляхом зменшення розмірів або ваги пластин дисбалансу що знаходяться на якорі електродвигуна під кришками.

РЕЦЕПТУРА ПРИГОТУВАННЯ БЕТОНУ

Тротуарна плитка:
Пісок – 1 частина
Цемент (марка 500) – 1 частина
Щебінь фракції 5-20 мм – 2 частини
Пігмент – не більше 5% від маси цементу
Пластифікатор – за рецептурою заводу-виробника.

ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ (ПЛИТИ БЕТОННІ ТРОТУАРНІ)